83777-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Hemostatika
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hemostatika (ej läkemedelsklassat), durasubstitut,sealant/tätningsprodukter och antibiotikaplattor
Referensnummer: UC-2022-189
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33621200 Hemostatika
II.1.4.
Kort beskrivning
Hemostatika (ej läkemedelsklassat),
durasubstitut och sealant/tätningsprodukter
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Passiv -Hemostatika – skiktad oxiderad cellulosa
Passiv - Hemostatika – oxiderad cellulosa
Passiv - Hemostatika – oxiderad cellulosa suturerbar/användbar som tamponad
Passiv - Hemostatika – oxiderad cellulosa – för laparaskopisk kirurgi
Passiv - Hemostatika – Gelatin
Hemostatika – flytande 5 ml utan trombin
Hemostatika – flytande 5 ml och 10ml med trombin
Hemostatika – Aktiv
Antibiotikaplatta
Sealant/tätningsprodukter för inre vävnad
Durasubstitut kollagen onlay
Durasubstitut kollagen onlay - suturerbar
Durasubstitut kollagen suturerbar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33600000 Läkemedel, 33621000 Läkemedel för blod och blodbildande organ
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbud ska avse samtliga ingående delar inom respektive anbudsområde.
Upphandlande myndighet kommer för nedan anbudsområden anta en (1) leverantör per anbudsområde, under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav:
Hemostatika – flytande minst 5 ml utan trombin
Upphandlande myndighet kommer för nedan anbudsområden anta två (2) leverantörer per anbudsområde, under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav:
Upphandlande myndighet kommer för nedan anbudsområden anta tre (3) leverantörer per anbudsområde, under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav:
Avrop, för anbudsområden med fler anbudsgivare, kommer att ske genom särskild fördelningsnyckel (se "Kommersiella villkor").