83781-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Markanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende Mark och anläggningsentreprenader.
Referensnummer: 2.4-554/2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaderna på ramavtalet kommer att omfatta mark- och anläggningsarbeten upp till ca 10 MSEK per projekt.
Entreprenadarbetena omfattar exempelvis:
— beläggningsarbeten,
— asfaltering,
— betongarbeten,
— schakt- och fyllningsarbeten,
— kabelschaktarbeten,
— dräneringsarbeten,
— plattsättning utomhus.
Ovanstående exempel är inte uteslutande, även andra typer av mark- och anläggningsarbeten kan komma att avropas.
Volymen de senaste 4 åren bedöms till totalt ca 40 MSEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45112000 Grävning och schaktning, 45212221 Anläggningsarbete för anläggningar för idrottsplatser, 45212300 Anläggningsarbeten för konst- och kulturbyggnader, 45213100 Anläggningsarbeten för kommersiella byggnader, 45233220 Ytbehandling av vägar, 45236200 Markanläggning för fritidsanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen