Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkeringstjänster
Referensnummer: EUI 18 041
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63712400 Parkeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Göteborgs universitet disponerar genom arrende- och hyresavtal ca 1 v200 parkeringsplatser i anslutning till universitetets olika verksamhetsställen. För närvarande finns 21 parkeringsautomater placerade på de olika parkeringsområdena. För ändamålet finns vid universitetet en mindre organisatorisk funktion som handlägger övergripande parkeringsfrågor, medan uppdraget att sköta parkeringsövervakning, service och tömning av parkeringsautomater och övrigt förknippat med uppdraget handhas av extern leverantör. Telefonparkering används övervägande idag som alternativ vid betalning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 98351000 Parkeringsförvaltning, 98351110 Tjänster utförda av parkeringsvakter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Göteborgs universitet disponerar genom arrende- och hyresavtal ca 1200 parkeringsplatser i anslutning till universitetets olika verksamhetsställen. För närvarande finns 21 parkeringsautomater placerade på de olika parkeringsområdena. För ändamålet finns vid universitetet en mindre organisatorisk funktion som handlägger övergripande parkeringsfrågor, medan uppdraget att sköta parkeringsövervakning, service och tömning av parkeringsautomater och övrigt förknippat med uppdraget handhas av extern leverantör. Telefonparkering används övervägande idag som alternativ vid betalning.