838625-2025 - Resultat
Sverige – Ingenjörstjänster – Installationsledare – Enhet STO Bygg
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelInstallationsledare – Enhet STO Bygg
BeskrivningSwedavia AB äger, driver och utvecklar ett nätverk av tio svenska flygplatser. Swedavias projektenhet STO Bygg ansvarar för genomförandet av små och medelstora byggprojekt inom terminalbyggnaderna på Stockholm Arlanda och Bromma flygplats. Projekten omfattar både nybyggnation och ombyggnation med fokus på funktionella och tekniska installationer. Till denna enhet söker vi nu en Installationsledare. Installationsledaren kommer att vara en nyckelresurs i projektgenomförandet och arbeta enligt Swedavias byggprocess samt styrande dokument. Rollen innebär ett nära samarbete med projektledare, projekteringsledare, projektörer och entreprenörer. Uppdraget kommer påbörjas under v.48/49 2025 och kommer pågå i 24 månader, därefter finns två optioner för förlängning i ytterligare 12 månader vardera. Omfattningen kommer att variera under uppdraget beroende på projektens fas och behov. Omfattningen är därför satt till 0-100%, initialt från start bedöms dock behovet vara nära 100%. Närvaro på flygplatsen kommer krävas minst 3 dagar i veckan.
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119212:Lot:1