83878-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Behandling av fraktionen trä från återvinningscentraler
Referensnummer: Dnr: 18AV37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragets omfattning.
Uppdraget avser mottagning och behandling av fraktionen trä från Stockholm Vatten och Avfalls återvinningscentraler.
Uppdraget är delat i två områden, anbudsgivaren kan välja att lämna anbud på antingen ena eller båda områdena. Anbudsområdena kommer utvärderas separat.
Anbudsområde Norr:
Bromma ÅVC.
Lövsta ÅVC.
Roslagstulls Återbruk.
Totalvolymerna för anbudsområde Norr var 9 778 ton (2015), 8 491 ton (2016) och 8 572 ton (2017).
Anbudsområde Söder:
Östberga ÅVC.
Vantör ÅVC.
Sätra ÅVC.
Totalvolymerna för anbudsområde Söder var 16 458 ton (2015), 15 151 ton (2016) och 15 315 ton (2017).
Volymerna i uppdragen varierar från år till år beroende på hur stor mängd som inkommer till insamlingspunkterna.
2017 års volymer per återvinningscentral och månad framgår av tabeller under 4.1.1 Anbudsområde Norr och 4.1.2 Anbudsområde Söder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen