Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulter - Fukt
Referensnummer: 18/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för avrop av konsulttjänster fuktsakkunnig.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose (B)s löpande behov av konsulttjänster. (B) ska kunna köpa konsulttjänster som är anpassade för det specifika behovet inom nybyggna-tion, ombyggnation och förvaltning. Avrop sker enligt rangordning för enskilda konsultuppdrag.
AUB.21 Tillhandahållande av upphandlingsdokument
Upphandlingsdokumentet kommer endast att vara tillgängligt i elektronisk form och hämtas via upphandlingsverktyget VISMA TendSign. www.tendsign.com.
AUB.32 Anbudstidens utgång
2019-01-06
AUB.34 Adressering
Anbud ska lämnas digitalt via VISMA TendSign www.tendsign.com. Anbud får ej lämnas via post, fax eller e-post.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen