83913-2017 - ÄndringSverige-Göteborg: Byggnation av laboratoriebyggnad
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny byggnad på Medicinareberget, Göteborg, Byggentreprenör i Samverkan.
Referensnummer: 16/89
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214610 Byggnation av laboratoriebyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Akademiska Hus AB har för avsikt att utföra en nybyggnad för Göteborg Universitet på Medicinareberget i Göteborg. Byggnaden som planeras i anslutning till den s.k. Medicinarelängan, är en ny forsknings- och undervisningsbyggnad för Naturvetenskapliga fakulteten med total area om upp till ca 25 000 m² BTA.
Syftet med upphandlingen är att teckna ett samverkansavtal med en entreprenör med avsikt att i ett nästa skede inför byggproduktionsstart teckna ett entreprenadkontrakt.
Entreprenadformen är totalentreprenad.
Upphandlande organisation:
Akademiska Hus är ett av landets största fastighetsbolag. Tillsammans med universitet och högskolor vill vi stärka Sverige som kunskapsnation. Det gör vi genom att bygga, utveckla och förvalta miljöer för utbildning, forskning och innovation.