2. Förfarande
Förfarande
Titel: Övergripande projektplanerare Västlänken
Beskrivning: Behov av att handla upp en resurskonsult för att samordna program Västlänkens tidplanering. Uppgifter som ingår är att: Ansvara för programmets övergripande tidplanering. Samordna och styra tidplaneringen mellan projekten och dess projekteringsuppdrag och entreprenader samt BEST, provning och driftsättning, överlämnande och avslut. Säkerställa att projektet har hög kvalitet på innehållet i tidplanerna samt medverka i uppföljningen av projektörers och entreprenörers tidplaner. Sammanställa, analysera och rapportera avvikelser på produktionens tidplaner till programledningen. Tidplanera i verktyget Primavera. Samordna planering och uppföljning utifrån WBS struktur och med fokus på Earned value. 2026-01-01 - 2027-12-31 med option 1 + 1 år
Intern identifierare: KOM-419405
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Övergripande projektplanerare Västlänken