2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kommunikationshjälpmedel
Beskrivning: Denna upphandling avser ramavtal på Kommunikationshjälpmedel inklusive tillbehör, reservdelar och tjänster i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Leveransen omfattar även dokumentation och utbildning för handhavande och teknik. Upphandlingen omfattar hjälpmedel inom objekten: A - Samtalsapparat med en eller flera tryckytor och inspelat tal B - Samtalsapparat med fysiskt tangentbord och syntetiskt tal C - Samtalsapparat med pekskärm D - Avancerad samtalsapparat med pekskärm E - Avancerad samtalsapparat med pekskärm och ögonstyrning F - Röstförstärkare G - Program/tjänst för tillverkning av bildstödsmaterial för utskrift Anbud kan lämnas för hela eller delar av leveransen. Anbud lämnas per objekt. Regionen ska ha rätt att anta lämnade anbud i sin helhet eller i delar. Offereras samma produkt i flera objekt, förbehåller sig Regionen rätten att utifrån egen bedömning placera produkten i ett objekt. Regionen avser att teckna avtal med alla leverantörer som, inom respektive objekt, uppfyller kvalificeringskraven samt de uppställda obligatoriska kraven. Varje objekt utgör en separat upphandling som utvärderas och tilldelas var för sig. Upphandlingens syfte är att tillgodose regionernas behov av efterfrågade varor/tjänster under avtalsperioden. Målsättning är att köpa in varor/tjänster med god kvalitet på ett optimalt och kostnadseffektivt sätt.
Intern identifierare: HJN2025/27
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33196000 Medicinska hjälpmedel
Ytterligare klassificering (cpv): 33196100 Hjälpmedel för äldre personer, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer, 33197000 Medicinsk datautrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000