Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sömnapne CPAP och Masker – RS 2016-04548.
Referensnummer: 17/27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalands läns landsting/Västra Götalandsregionen (VGR) inbjuder Er att lämna anbud avseende CPAP-utrustning för behandling av patienter med obstruktiv sömnapné och omfattar förutom CPAP-enheter även befuktare, näsmasker, näskuddemasker, helmasker samt NIV-(non-invasiva) masker för vuxna och barn inklusive tillbehör och reservdelar samt tillbehör och reservdelar för befintlig utrustning inom VGR. Det beräknade värdet för aktuella artiklar/produkter uppgår till cirka 18 MSEK per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 72 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33157000 Utrustning för gasbehandling och annan andningsstödjande utrustning, 33157400 Andningsapparater för medicinskt bruk, 33195110 Andningsmonitorer, 33196000 Medicinska hjälpmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen