Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läktarstolar – Halmstads arena.
Referensnummer: TN 2016/00392
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39110000 Säten, stolar och relaterade produkter, och tillhörande delar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inköp och montering av läktarstolar till Halmstad Arenas ishall.
3 100 stolar skall köpas in och monteras. Uppdraget omfattar även demontering och omhändertagande av ca 3 800 befintliga stolar av trä på stålstativ med infästning.
Omfattning:
Upphandlingen omfattar inköp och montering av läktarstolar till Halmstad Arenas ishall. 3 100 stolar skall köpas in och monteras. Uppdraget omfattar även demontering och omhändertagande av ca 3 800 befintliga stolar av trä på stålstativ med infästning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39111000 Säten, 39113000 Diverse säten och stolar, 45111300 Demonteringsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen