83986-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NDS E-325 Markrening samt arbetsgator och ledningar, Gasverket
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Samverkansentreprenad.
Entreprenaden avser markrening, gatu- och va-arbeten, betongarbeten samt arbeten med dränering och isolering av grundmurar inom detaljplan Gasverket belägen i Hjorthagen, Norra Djurgårdsstaden.
I entreprenaden ingår också rivning av grundrester, byggnader samt rörbryggor m.m. inom området.
Omfattningen i sin helhet framgår av i Entreprenadkontraktet förtecknade handlingar.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45111100 Rivning, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45262300 Betongarbeten, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 90522400 Markrening och markbehandling
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.