84011-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Fordon för avfall och avloppsvatten
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sopsugbil
Referensnummer: 2022-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144500 Fordon för avfall och avloppsvatten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av en sopsugbil till Transportenheten, byte av transports befintliga sopsugbil.
Kalmar kommun avser att upphandla en fabriksny Sopsugbil, ref.nr: 2022-22. Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
Kontaktperson för upphandlingen:
Namn: Zeljko Starcevic, upphandlare
tfn: 0480454069
e-post: zeljko.starcevic@kalmar.se
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Visma TendSign senast den 2022-03-18 14:00.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144510 Fordon för avfall, 34144511 Sopbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommun (org. nr 212000-0746)
Omfattning
Beställaren avser att upphandla en Sopsugbil enligt kravspecifikationen bilaga 3.
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Avtalsform
Avtal kommer att tecknas med en leverantör.
Upplysningar under anbudstiden
Leverantören ska ställa eventuella frågor om upphandlingen skriftligen via Mercell TendSign. Inkomna frågor och svar meddelas via Mercell TendSign.
Sista dag för frågor är 2022-03-10.
Leverantören ansvarar för att denne har tagit del av upphandlingsdokumentet i sin helhet, inklusive frågor och svar, innan denne lämnar sitt anbud. Leverantören uppmanas därför att innan anbud lämnas kontrollera via Mercell TendSign om nya uppgifter om upphandlingen tillkommit.
Bilagor
Sanningsförsäkran
Undertecknande av anbud
Kravspecifikation
Alos 05
Utvärdering