Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Totalentreprenad, nyproduktion av trygghetsboende
Referensnummer: UH-2021-14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser nybyggnation inom fastigheten Torsken 2, Solna
Entreprenaden omfattar i huvudsak nybyggnad av 66 lägenheter, miljöstuga, samt omkringliggande mark- och dräneringsarbeten. Sopsugsanläggning ingående i entreprenaden ansluts till befintlig sopsugsanläggning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen