84039-2020 - PlaneringSverige-Arvika: Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markanvisning Jonsbol
Referensnummer: Dnr KS 2020/60
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Var med och utveckla en del av Arvikas nya bostadsområde - Jonsbol! Arvika kommun bjuder nu in intressenter att komma in med förslag för exploatering av Jonsbol, del av fastigheten Arvika Prästgård 3:43.
Området Jonsbol ligger både centralt och sjönära - cirka 2,5 km sydväst om centrala Arvika i västra Värmland. Detaljplanen ger möjlighet till totalt 25 - 30 fastigheter.
Anbud ska lämnas in senast måndagen den 20 april 2020. På webbplatsen arvika.se/jonsbol finns mer information och handlingar som underlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Exploatering av fastigheter