84064-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Kommunal hälso- och sjukvård – Bemanningstjänst vid tillfälliga vakanser - sjuksköterskor
Meddelande om upphandling – förenklat system - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelBemanningstjänst vid tillfälliga vakanser - sjuksköterskor
BeskrivningUpphandlingen omfattar bemanningstjänst vid tillfälliga vakanser inom kommunal hälso- och sjukvård utförd av legitimerade sjuksköterskor vid vakanser till personer som bor i bostad med särskild service för vuxna respektive barn och ungdomar enligt 9 § p.8 och p.9 LSS och för personer i daglig verksamhet som är i yrkesverksam ålder som saknar förvärvsarbete och inte utbildar sig enligt 9 § p.10 LSS, Lag (2010:480) samt personer som bor på vård- och omsorgsboende enligt 5 kap 5 § SoL, Socialtjänstlag (2001:453) samt för personer som bor i särskilt boende inom socialpsykiatrin.
Intern identifierareSOF 2023/414
Typ av förfarandeAnnat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste känneteckenUpphandlingen genomförs i ett steg i enlighet med 19 kap. LOU
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85323000 Kommunal hälso- och sjukvård
Ytterligare klassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85100000 Hälsovårdstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareBemanningstjänst vid tillfälliga vakanser - sjuksköterskor