84066-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetskonsulter
Referensnummer: UPP 2022-8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Pensionsmyndigheten har behov av konsultstöd i olika fastighetsrelaterade projekt där konsulten, tillsammans med myndighetens personal, ska utreda och planera lokalbehov, lokalutformning och avveckling med utgångspunkt från verksamhet och organisation. Detta ska ske med beaktande av verksamhetsmässiga, ekonomiska, tekniska och legala aspekter. Uppgifterna kan även innefatta projekt- och projekteringsledning vid anpassning och ombyggnad av hyreslokaler. Myndigheten har också behov av stöd i hyresjuridiska frågor.
Myndigheten efterfrågar tre kategorier av konsulter; seniorkonsult, konsult och hyresjurist för att vid behov kunna avropa konsulttjänster för så väl längre, väl definierade uppdrag som för korta/snabba uppdrag.
Pensionsmyndigheten har i dagsläget elva hyreskontrakt, den totala förhyrda ytan är till ca 22 000 kvm.
Tjänster som omfattas av upphandlingen är:
·         Nuläges- och behovsanalyser
·         Beslutsstöd
·         Operativt stöd
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom, 75123000 Fastighetsförvaltning, 79100000 Juridiska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet skrivs på två år med möjlighet till förlängning en eller flera gånger. Avtalets totala längd får inte överskrida 48 månader.