84076-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvara för licenshantering
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Microsoftprodukter
Referensnummer: 22/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48218000 Programvara för licenshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling är en samordnad upphandling mellan Sveriges Television (SVT) och Sveriges Utbildningsradio (UR).
För att tillgodose behovet av löpande inköp av kompletterande utrustning avser bolagen att upphandla ett ramavtal med återförsäljare av Microsoft-produkter med tillhörande tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30200000 Datorer och datamateriel, 30213000 Persondatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72590000 Professionella datorrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen