84138-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Byggtekniska konstruktionstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
K-418 Projektering BEST Värtabanan (NS 21) Hagastaden
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Bygghandlingsprojektering inkl. separat byggstyrande underlag (påverkan från BEST/installation) inför TE-tunnel, framtagande av FU inför UE-BEST och TU-brandbekämpning. Alla förutsättningar för projekteringen är inte helt klara varför det ingår vissa utredningar som utförs i ett tidigt skede.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71322500 Teknisk konstruktion av trafikanläggningar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.