84138-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Laddningsanordningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Laddstationer
Referensnummer: 19-0007
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31158000 Laddningsanordningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Orientering om upphandlingen
Upphandlingen omfattar laddare för fordon inom två segment: AC laddare på upp till 3,7 kW/ladduttag och AC laddare på upp till 22 kW/ ladduttag, 32A/400 V (trefas). Inom segmenten 3,7 kW efterfrågas olika utrustningsalternativ då laddarna används i flera olika applikationer.
Laddarna skall uppfylla samtliga myndighetskrav.
Beräknad årsvolym ca 250 st. laddare. Beställaren utlovar dock inga garanterade volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31158000 Laddningsanordningar, 31600000 Elektrisk utrustning, 31610000 Elutrustning för motorer och fordon, 31681500 Uppladdare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen