84144-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Vällingby: Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nystad 1 ombyggnad
Referensnummer: 20/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Ombyggnation som omfattar bostadshuset i Nystad 1 samt gården och tvättstugan tillhörande fastigheten Nystad 11. Huset består av totalt 99 lägenheter fördelade på 11 plan samt ett markplan med lägenhetsförråd, barnvagnsrum, två lokaler och fem butiker.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45421000 Snickeriarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 50000000 Reparation och underhåll, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen