2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Kontrollansvarig, Behörighet K enligt Plan -och bygglagen (PBL).
Beskrivning: Upphandlingen avser Ramavtal Kontrollansvarig behörighet K enligt PBL. Exempel på uppdrag kan bli aktuella för avrop: • Framställa och löpande uppdatera kontrollplan enligt PBL i projektering • Framställa och löpande uppdatera kontrollplan enligt PBL vid genomförande • Samordning av kontrollansvariga • Närvara vid tekniska samråd • Närvara vid byggnadsnämndens arbetsplatsbesök • Dokumentera byggplatsbesök • Avge utlåtande som underlag för slutbesked • Delta på slutsamråd Ramavtal kommer, vid tillräckligt antal kvalificerade anbud, tecknas med tre (3) leverantörer i rangordning. Takvolymen för ramavtalet är 20 miljoner kronor.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116923:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71300000 Ingenjörstjänster, 71631000 Teknisk besiktning, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71520000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten