See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: ÅVC Fraktioner - Grovavfall och farligt avfall
Beskrivning: Tranemo kommun, tillsammans med Bollebygd, Mark, Svenljunga, Herrljunga,och Vårgårda kommuner samt Ulricehamns Energi AB, genomför en gemensam upphandling för avfallshantering vid återvinningscentraler. Vi bjuder in leverantörer att lämna anbud på denna upphandling. Upphandlingen omfattar två anbudsområden: Grovavfall Farligt avfall Entreprenören kan välja att lämna anbud på en eller båda anbudsområdena samt på en eller flera kommuner. Upphandlingen kommer att generera i att respektive kommun tecknar eget avtal med entreprenör. Samt att det kan bli olika entreprenörer per anbudsområde: en entreprenör för grovavfall och en för farligt avfall.
Intern identifierare: UPH/2025:69
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Allmänt
Beskrivning: Upphandlingen omfattar följande uppdrag: Grovavfall - Avhämtning och transport i olika fraktioner från återvinningscentral för återvinning och destruktion samt hyra av containrar och interna tömningar. Farligt avfall - Avhämtning och transport av farligt avfall från återvinningscentral för återvinning och destruktion. I uppdraget ingår även tillgång till teknisk kompetens för konsultering och hantering av farligt avfall på plats.
Intern identifierare: 1822302-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kvalificering av leverantör
Beskrivning: Upphandlingen omfattar följande uppdrag: Grovavfall - Avhämtning och transport i olika fraktioner från återvinningscentral för återvinning och destruktion samt hyra av containrar och interna tömningar. 1. Farligt avfall - Avhämtning och transport av farligt avfall från återvinningscentral för återvinning och destruktion. I uppdraget ingår även tillgång till teknisk kompetens för konsultering och hantering av farligt avfall på plats.
Intern identifierare: 1822312-1