842768-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Ramavtal-Konsulttjänster för Kvalificerad belysningskonsult
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal-Konsulttjänster för Kvalificerad belysningskonsult
BeskrivningStaden har behov av att stärka upp inom kompetensområdet 'Belysning i offentliga miljöer'. med kvalificerad specialkompetens inom ljussättning ur trygghetsperspektiv, armatur- och teknikkunskap och stöd i projektering. Upphandlingen syftar till att säkerställa stadens behov av kvalificerat konsultstöd inom ljussättning ur trygghetsperspektiv, armatur- och teknikkunskap samt ljusstyrning, stöd i olika tekniska handlingar. Vi behöver även förstärka kompetensen inom lösningar för IoT och bygget av den smarta staden, samt arbete med både nya och befintliga ljusanläggningar
Intern identifierare206/2025
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71318100 Ljustekniska tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningRamavtal 2 leverantörer
Intern identifierareRamavtal-Konsulttjänster för Kvalificerad belysningskonsult