843252-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Godshantering, lagring och tillhörande tjänster – Materialförsörjningspunkter för avhjälpande underhåll
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelMaterialförsörjningspunkter för avhjälpande underhåll
BeskrivningMaterialförsörjningspunkter för lagerhållning av järnvägsmaterial på olika geografiska platser i Sverige inklusive leverans av material till järnvägsanläggningen.
Intern identifierareKOM-417997
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter, 60161000 Pakettransporter, 63120000 Lagring och magasinering, 79991000 Lagerhantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelDelområde 1: Boden
BeskrivningBoden, krav att lagret är i Boden, sydligaste gränsen för området är Storuman och Skellefteå.
Intern identifierareDelområde 1: Boden
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDelområde 2: Umeå
BeskrivningUmeå/Vännäs regionen, Krav är att kunna nå leveransadresser inom området, gräns väster Lycksele, gräns norr Skellefteå, gräns syd Örnsköldsvik, inom 3 timmar från mottaget uppdrag under dagtid.
Intern identifierareDelområde 2: Umeå
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelDelområde 3: Sundsvall
BeskrivningSundsvall/Ånge regionen. Krav är att kunna nå leveransadresser inom området, gräns väster Östersund, gräns norr Långsele, gräns syd Bollnäs, inom 3 timmar från mottaget uppdrag under dagtid.
Intern identifierareDelområde 3: Sundsvall
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelDelområde 4: Norra Stockholm
BeskrivningNorra Stockholm, Krav är att kunna nå leveransadresser inom området, gräns väster Arboga, gräns norr Tierp, gräns syd Järna, inom 3 timmar från mottaget uppdrag under dagtid.
Intern identifierareDelområde 4: Norra Stockholm