2. Förfarande
Förfarande
Titel: Spect CT
Beskrivning: Regionen har behov av att ersätta en SPECT/CT-kamera vid Nuklearmedicin, Bild och Funktionsmedicin, Norrlands universitetssjukhus i Umeå. Vid Nuklearmedicin används idag SPECT/CT vid undersökningar av hjärta, njurar, binjurar, skelett, sköldkörtel, bisköldkörtlar, lymfsystemet, vid utredning av vissa ovanliga tumörer samt vid dosimetri. Systemet ska både kunna producera både planara bilder och SPECT/CT, och vara utrustat med kollimatorer för mätning av låg-, medel- och hög energifotoner. Utrustningens CT skall kunna producera bilder av full diagnostisk kvalitet.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33111800 Anläggning för röntgendiagnostik
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114188:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33111000 Röntgenapparatur, 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling