2. Förfarande
Förfarande
Titel: Informationssäkerhet och IT - och cybersäkerhet som tjänst (Teamleverans)
Beskrivning: Region Värmland (regionen) genomför denna upphandling som avser Informationssäkerhet och IT - och cybersäkerhet som tjänst (Teamleverans) med beskrivning i upphandlingsdokumenten. Inga frågor kommer att besvaras mellan 2025-12-17 - 2025-01-13 med anledning av julledighet. Tidigaste svar kommer att publiceras efter 13 januari. TEAM Regionen söker en Teamleverans för att hantera nedanstående två (2) områden: Område IT- och cybersäkerhet: IT- och cybersäkerhetsansvarig innebär att leda regionens strategiska/taktiska IT- och cybersäkerhetsarbete genom att planera, samordna, utveckla och följa upp IT- och cybersäkerhetsarbetet. IT- och cybersäkerhetsansvarig ska också se till att aktuellt uppdrag koordineras med övriga delar av regionens säkerhetsarbete. Se mer under område IT-och cybersäkerhet. Område Informationssäkerhet: Informationssäkerhetsansvarig – ansvarar för att övergripande leda regionens strategiska/taktiska informationssäkerhetsarbete genom att planera, samordna, utveckla och följa upp informationssäkerhetsarbetet. Informationssäkerhetsansvarig ska också se till att aktuellt uppdrag koordineras med övriga delar av regionens informationssäkerhetsarbete. Se mer under område Informationssäkerhet. Mycket av arbetet kan ske på distans men vissa möten kommer att behöva genomföras på plats i Karlstad. Beräknat till minst 2 dagar/vecka, men görs upp med tilldelad leverantör över tid. Varje teamleverans har som bas en beläggningsgrad på 100%. (2 heltider) Tillfälliga insatser med utökad leverans ska kunna ske vid speciella behov. Tex för utbildningsinsatser inom informationssäkerhet, eller för att åtgärda vissa tekniska lösningar utifrån förändrade krav rörande IT-säkerhet. Insatserna kan variera i omfattning beroende på behov och kan handla om allt ifrån någon dags insats till en mer omfattande insats som omfattar flera resurser och längre tid. Alla konsulter behöver säkerhetsklassas så svenskt medborgarskap är en förutsättning. Säkerhetsklassning sker efter tilldelning och om det visar sig att någon konsult inte går igenom säkerhetsprövningen omgående kunna erbjuda ett alternativ om avtalet ska fortsätta gälla.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120740:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212732 Programvaruutvecklingstjänster för datasäkerhet, 72212731 Programvaruutvecklingstjänster för filsäkerhet, 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet, 72212710 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhetskopiering eller återställning, 72900000 Tjänster för säkerhetskopiering och katalogkonvertering, 72910000 Säkerhetskopiering