844188-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Ramavtal rivnings- och saneringsarbeten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal rivnings- och saneringsarbeten
BeskrivningRamavtalet avser rivnings- och saneringsarbeten samt avfuktningsåtgärder inom Norrköpings kommuns fastigheter. Ramavtalet omfattar arbeten såsom rivning av befintliga ytskikt, innerväggar, innertak, lister, golvbeläggningar, golvspackel, dörrar, fönster etc. Sanering kan bestå av arbeten med tryckimpregnerade träprodukter, asbest, kemikalier, kontaminerade innerväggar av gips, trä, plåt, isoleringsprodukter eller betong etc. Avfuktningsarbeten/fuktsanering kan bestå i fastigheter som exempelvis har fått en vattenskada som måste avfuktas. Avrop sker genom rangordning för arbeten understigande 600 000 kr och genom förnyad konkurrensutsättning för arbeten överstigande 600 000 kr upp till 5 000 000 kr. Beställaren avser att teckna ramavtal med totalt tre (3) leverantörer.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119893:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45111100 Rivning, 45262660 Asbestsaneringsarbete