Kommunikation Upphandlingsdokumenten finns tillgängliga för obegränsad, fullständig och direkt tillgång kostnadsfritt på: https://upphandling.polisen.se/
Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ansökningsinbjudan avser om- tillbyggnad av befintligt polishus samt uppbyggnad av skjutbana i Karlstad i 3 etapper.
Referensnummer: A059-233/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser om- och tillbyggnation av lokaler för Polismyndigheten inom kvarteret Brandstationen 2, Infanterigatan 22 i Karlstad. Upphandlingen föranleds av ett behov av att lösa de otillräckliga lokalerna avseende både yta och funktion. Entreprenaden kommer innefatta tre etapper där de första två innehåller om- och tillbyggnader, den tredje etappen innefattas av en ombyggnad. Mer information återges i anbudsansökan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen