844665-2025 - Resultat
Sverige – Marksanering – MARKSANERING Ulriksfors f.d. Sulfitfabrik
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: MARKSANERING Ulriksfors f.d. Sulfitfabrik
Beskrivning: Saneringen av Ulriksfors f.d. Sulfitfabrik innefattar efterbehandlingsåtgärder av föroreningar som uppstod under verksamhetsåren 1915-1947. Efterbehandling ska ske inom 9 stycken delområden. Utbredning av dessa delområden uppgår till 27 620 m2 respektive 64 240 m2. Selektiv schaktsanering av förorenade jordmassor ska utföras för respektive delområdet. Detaljerad information framgår i respektive handling i förfrågningsunderlaget.
Intern identifierare: UPPH.2025.23
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45112340 Marksanering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000