2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenad ombyggnation av Stora torg
Beskrivning: Objektet omfattar ombyggnation av Stora torg samt Brogatan, inklusive tätskiktsbyte av underliggande garage. Ombyggnationen innebär bland annat: alla ytskikt läggs om eller förnyas tätskiktsbyte av garagebyggnation av två nya paviljonger samt ombyggnation av befintlig torgkiosk till restauranginstallationsarbeten i torggaragetschakter för VA, el, belysning och fiberuppbyggnad av planteringsbäddarmontering av ny utrustning och belysningYtan som berörs av ombyggnationen är ca 11 000 kvm. Kommunens övergripande mål är att Stora torg åter ska bli en levande och upplevelserik mötesplats som är trygg, tillgänglig och välkomnande. Ett torg med grönska, torghandel och trivsamma miljöer med en atmosfär där människor känner sig inspirerade att delta och bidra till gemenskap. Arbetet kommer att genomföras etappvis. Etapperna framgår av handling 13.12 Översikt etappindelning, daterad 2025-11-28. Området som ska byggas om är beläget inom Halmstads medeltida stadslager L1997:3939, som omfattar kulturlager från medeltid och nyare tid.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121615:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45223200 Konstruktionsarbete, 45213100 Anläggningsarbeten för kommersiella byggnader, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport