2. Förfarande
Förfarande
Titel: RAMAVTAL FÖR ENTREPRENAD- OCH REPARATIONSARBETEN - Teknikområde 1 Bygg förvaltningsområde 1
Beskrivning: Förvaltningsområde 1 består av; Antnäs, Bergnäset, Centrum, Malmudden, Östermalm, Gammelstad, Kallkällan, Mjölkudden, Sunderbyn, Tuna och Råneå Arbetena omfattar: - Utvändiga/invändiga åtgärder på byggnader m.m. tex. vattenskador, provisoriska byggnationer, dörrbyten, rep./byte av köksksåp m.m. - Entreprenader vid om-, till- och nybyggnationer - Så kallade ”funktionsgarantifel” med vilket avses vissa specificerade fel som innebär avsaknad av funktion enligt 13.8 Funktionsgarantifel. -Uppdrag enligt MEPS-kalkyl om Beställaren väljer det, för tex vattenskador eller renoveringsarbeten i lägenhet (s.k. successionsrenovering)
Intern identifierare: 202509
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45453000 Reparation och renovering
Ytterligare klassificering (cpv): 45262690 Renovering av byggnader, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: RAMAVTAL FÖR ENTREPRENAD- OCH REPARATIONSARBETEN -Teknikområde 1 Bygg förvaltningsområde 1