84540-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ledningsrenovering och ombyggnad av Regnbågsallén- Campus Luleå
Referensnummer: 18/149
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Akademiska Hus ska utföra ledningsrenovering och ombyggnad av Regnbågsallén i Luleå Tekniska Universitet. Akademiska Hus avser att upphandla en entreprenör att utföra en totalentreprenad. Parterna ska samverka för bästa resultat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45262700 Ombyggnadsarbete, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen