2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenadmaskintjänster med förare
Beskrivning: Skellefteå kommun upphandlar entreprenadmaskintjänster med förare för löpande uppdrag inom kommundelarna. Anbud kan lämnas på alla områden eller enstaka (delat anbud). Avtalet är rangordnat 1-3 på arbetsområde Mitt (varukorg/prisfråga) Avtalet är rangordnat 1-2 på arbetsområde Norr (varukorg/prisfråga) Avtalet är rangordnat 1-2 på arbetsområde Syd (varukorg/prisfråga) Skellefteå kommuns Nyanläggning kommer alltid att använda vinnaren i varukorgen för ”arbetsområde Mitt” för alla arbetsområden där de utför arbeten. Skellefteå kommun Fritidsförvaltning är beställare av jobb som är "arbete i vatten" och kommer att nyttja maskiner från varukorgen "arbetsområde Mitt" likt Nyanläggningen.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Priser arbetsområde Mitt (dold varukorg)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120177:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 90620000 Snöröjning, 34143000 Fordon för vinterväghållning, 34144440 Sandningsfordon, 43261100 Lastmaskiner, 43262100 Mekaniska grävmaskiner
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Pris arbetsområde Norr (öppen varukorg)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120177:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Pris arbetsområde Syd (öppen varukorg)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120177:Lot:3