Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Virologi och cytologi, cervixcancer
Referensnummer: HSN 183-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser automatiserad helhetslösning för diagnostik och preparering av prover i vårdprogrammet för cervixcancerprevention.
Upphandlingen är fördelad på två (2) anbudsområden, screening av Humant Papillomvirus (HPV) med nukleinsyrabaserad teknik samt preparation av cytologiglas för diagnostik med vätskebaserad teknik.
Ramavtal för både utrustning och förbrukningsmaterial kommer att tecknas med antagen leverantör. Avtalsperioden sträcker sig över totalt fyra (4) år med förlängningar inräknade.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
HPV
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33120000 System för registrering och undersökningsutrustning, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Cytologi
Del nr: 2