84561-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Sölvesborg: Programvaruutvecklingstjänster för utbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skoladministrativt system
Referensnummer: KSKLK 2022/305
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett skoladministrativt system för verksamhet inom
kommunala förskolor, fritidshem, grundskolor, grundsärskola, gymnasieskola, gymnasiesärskola och vuxenutbildning i Sölvesborgs kommun.
Målet med upphandlingen är att kommunen får en gemensam lösning inom elevhantering för samtliga skolformer och skolbarnomsorg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48930000 Programvara för utbildning och underhållning, 72212930 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning och underhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen