2. Förfarande
Förfarande
Titel: Fossilfria bränslen
Beskrivning: Swedavia AB upphandlar ett ramavtal omfattande bulkleveranser av fossilfria bränslen och AdBlue till Swedavias samtliga tio flygplatser, från Malmö i söder till Kiruna i norr. Produkter som omfattas är: HVO100 (100% HVO) som drivmedel och eldningsoljaRME100 (100% RME) eldningsoljaAdBlueKan Leverantören tillhandahålla eldningsolja MFA Bioolja 25 ska Swedavia ha möjlighet, men inte skyldighet, att köpa det inom ramen för avtalet. Swedavia avser att ingå ramavtal med en (1) leverantör för att tillgodose behovet. Avtalsstart är planerad till 2026-06-01.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 09100000 Bränslen
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118336:Lot:1