845897-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall – Hantering av farligt avfall
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelHantering av farligt avfall
BeskrivningUpphandlingen avser hämtning, transport och omhändertagande av farligt avfall från MERAB:s återvinningscen-traler i kommunerna Eslöv, Höör och Hörby samt apotekshämtningar i Eslöv, Hörby och Höör samt att tillhandahålla godkänd säkerhetsrådgivare enligt lagen om transport av farligt gods (SFS 2006:263). Härutöver ska anbudsgivare tillhandahålla kemisttjänster och viss utbildning av MERAB:s personal.
Intern identifierare25/9
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000