Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slöjdmaterial textil, garn och tillbehör
Referensnummer: 297/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 19200000 Textilier och tillhörande varor
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp och upphandling inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 19400000 Textilgarn och -tråd, 39227000 Synålar, strumpstickor och fingerborgar, 39500000 Textilvaror, 39560000 Diverse textilier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar följande varor:
Slöjdmaterial såsom tyger, garn, tråd, mönster och övriga tillbehör inom textilslöjd.
Produkterna kommer att användas mest i undervisning (ej hemmabruk) och ska därför vara av ändamålsenlig kvalitet. Andra verksamheter med behov av Slöjdmaterial kan komma att avropa på detta avtal.