8464-2022 - ResultatSverige-Varberg: Byggtekniska konstruktionstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknisk konsult Byggkonstruktör
Referensnummer: KS 21/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
AU ADMINISTRATIVA FÖRESKRIFTER
Dessa administrativa föreskrifter ansluter till AMA AF Konsult 10. För uppdraget gäller ABK 09, Allmänna Bestämmelser för Konsultuppdrag inom arkitekt- och ingenjörsverksamhet av år 2009.
Anbud ska lämnas på det svenska språket
All kommunikation i detta och kommande projekt ska ske på det svenska språket.
AUA.2 Orientering om objektet
AUA.21 Översiktlig information om objektet
Ramavtal för teknisk konsult - byggkonstruktör inom husbyggnad för nybyggnad, tillbyggnad och ombyggnad. Omfattning i detalj beskrivs i övriga delar av förfrågningsunderlaget. Uppdragen utförs i Varbergs och Falkenbergs kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUB.11 Upphandlingsförfarande
Denna upphandling genomförs med tillämpning av Öppet förfarande enligt bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).