846525-2025 - Resultat
Sverige – Anläggningsarbete – Ny 130/10kV mottagningsstation, KNM
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelNy 130/10kV mottagningsstation, KNM
BeskrivningUpphandlingen omfattar att uppföra en ny mottagningsstationen. Stationen kommer att byggas på tidigare obebyggd mark, så kallat Greenfield Project. Bland annat följande moment kommer att ingå: • Detaljprojektering och konstruktion • Markarbeten • Gjutning av fundament • Uppförande av stationsbyggnad • Ställverk för hög- och mellanspänning • Kontrollutrustning • Provning och idrifttagning • Dokumentation
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111725:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45315300 Anläggningar för elförsörjning, 65000000 El-, vatten- och energiverk, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster