2. Förfarande
Förfarande
Titel: RFI – Automation spårbundna fordon
Beskrivning: Vi söker information om två områden: • Kollisionsvarning/bromsunderstöd för förare (ADAS/ODAS). • Automatiserad rangering av fordon i depå. Syftet med denna RFI är att förstå vad som är tekniskt möjligt idag och vad det kostar.
Intern identifierare: 1-1196-25
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34940000 Järnvägsmateriel
Ytterligare klassificering (cpv): 34600000 Järnvägs- och spårvägslok, rullande materiel samt tillhörande delar