8467-2022 - ResultatSverige-Karlskrona: System- och stödtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Edlevo
Referensnummer: KS 2021/12447 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Efterannonsering av upphandling avseende Edlevo. Upphandlingen har genomförts som ett
förhandlat förfarande utan föregående offentliggörande.
Meddelande om frivillig förhandsinsyn annonserades 2021-12-09.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72267000 Underhåll och reparation av programvara, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karlskrona kommun äger sedan tidigare avtal med Tieto Sweden AB en icke exklusiv, evig nyttjanderätt till ett stort anta programprodukter/-moduler för administrativt IT-stöd omfattande förskola, grundskola, särskola, gymnasieskola, vuxenutbildning och gymnasieintag. Äganderätten för programvaran tillkommer Tieto Sweden AB, drift, underhåll och support kan endast tillhanda hållas av Tieto Sweden AB. Då de efterfrågade tjänsterna av tekniska skäl endast kan tillhandahållas av en leverantör tillämpas upphandlingsformen Förhandlat förfarande utan föregående annonsering