Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Byggentreprenader och byggservice
Referensnummer: 2023-08
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna förfrågan avser upphandling av ramavtal omfattande byggnads- och installationsarbeten samt reparations -, underhålls-, service- och ombyggnadsarbeten med mera, inom Kalmar kommun med inriktning på fackområde bygg.
Ramavtal kommer att tecknas med maximalt tre leverantörer under förutsättning att så många är kvalificerade.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen