846823-2025 - Resultat
Sverige – Madrasser – Tvättbara madrasser
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelTvättbara madrasser
BeskrivningRegion Värmland upphandlar komplett madrass inklusive madrassöverdrag som ska vara anpassad för användning i sjukhusmiljö. Madrassen ska erbjuda en komfortabel patientmiljö som minimerar risken för skjuv- och tryckskador. Madrassen ska upplevas hanterbar ergononomiskt och ska kunna rengöras både manuellt och i maskinell sängtvätt.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 39143112 Madrasser
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116862:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 39512300 Madrassöverdrag, 33192120 Sjukhussängar, 33192000 Möbler för sjukvårdsändamål