Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av återvinningscentraler och omlastningsstation samt transport och omhändertagande av fraktioner
Referensnummer: 21/135
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90514000 Återvinning av avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Kungsbacka kommun bjuder härmed in till att lämna anbud avseende drift av återvinningscentraler och omlastningsstation. Med drift menas tillhandahållande av erforderlig personal, maskinförare, maskiner och behållare för mottagning, omhändertagande av grovavfall från hushåll och företag samt mottagning av hushållens farliga avfall enligt beställarens anvisningar samt transport och omhändertagande av olika avfallsfraktioner i Kungsbacka kommun.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90530000 Drift av avfallsupplag
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen