84710-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Härnösand: EKG-apparater
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
EKG ePatch
Referensnummer: 22RS2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33123200 EKG-apparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Långtids-EKG utrustning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Västernorrland söker en Långtids-EKG utrustning som är lätt att koppla på, smidig att bära och som patienten själv kan koppla av för att skicka in för analys. EKG kurvan ska analyseras av företaget, men även ges möjlighet för Biomedicinsk analytiker/Läkare att själva analysera och bedöma EKG kurvorna digitalt. Läkare går igenom slutrapporten och skriver därefter ett utlåtande för undersökningen.