847272-2025 - Resultat
Sverige – Anläggningar för elförsörjning – RN Sthlm - Fs-Salo Ledning
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRN Sthlm - Fs-Salo Ledning
BeskrivningUtförandeentreprenad belägen i området Akalla/Kista, västerort i Stockholms kommun. Uppdraget omfattar nyförläggning av tre 110 kV kabelförband som initialt kommer att ha en driftspänning på 33 kV. Kabelförbanden, inklusive tillhörande optokablar, ska förläggas från station Fs Hägerstalund till den nya stationen RN Sthlm – Fs-Salo Station, belägen på Raseborgsgatan. Entreprenören ska ansluta de nya kabelförbanden till befintliga kopparkablar, som är förlagda fram till området mellan inre och yttre stängsel vid Fs Hägerstalund. Observera att upphandlingen av RN Sthlm – Fs-Salo Station genomförs parallellt med denna upphandling under diarienummer UH-2024-211.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45315300 Anläggningar för elförsörjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104671:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31320000 Kraftledningskablar, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster