2. Förfarande
Förfarande
Titel: Transport av rest- och grovavfall
Beskrivning: Säffle kommun avser upphandla transport av rest- och grovavfall enligt upphandlingsdokumenten. Uppdraget omfattar transport av rest- och grovavfall i lastväxlarcontainers från Östby Miljöstation, placerad i Åmåls kommun, till för nuvarande Åmotsfors Energis avfallsförbränningsanläggning i Åmotsfors. Om kommunen byter avtalad avfallsförbränningsanläggning räknas ny ersättning ut genom: Offererat pris per kilometer i denna upphandling multiplicerar med avståndet i kilometer till den nya anläggningen.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90512000 Avfallstransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:122049:Lot:1