847964-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas) – Leasing av GNSS/GPS-system och handdatorer
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelLeasing av GNSS/GPS-system och handdatorer
BeskrivningHuddinge kommun avser att upphandla leasing av GNSS/GPS-mottagare med tillhörande tillbehör samt handdatorer. Utrustningen ska användas som mätningsinstrument inom kommunens verksamhet. Kommunen har sedan tidigare andra typer av mätningsinstrument, såsom totalstationer som fortfarande har flera års livslängd kvar. För att säkerställa fortsatt användning av dessa befintliga instrument är det ett krav att de nya GNSS/GPS-mottagarna är fullt kompatibla med det system som Huddinge kommun använder idag.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108709:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 38410000 Mätinstrument, 38300000 Mätutrustning